Stretchlon Vacuum Bag Film SL200-0015-60-2000sht
Part number: 01-01080
incl. 19% VAT, excl. shipping
EA
Delivery in 14 days
Available Quantities:
In 14 days:53 EA
Oversize
Description:
Modified urethane film with incredibly high elongation, which allows anyone to vacuum bag easily. This film has memory and can be reused. .0015 x 60" x 200 ft (38µ x 1.52m x 62m) approx shipping weight 18lbs per roll (8.1 kg)
  • 500% elongation with memory
  • Maximum temperature use 250°F (122°C)
  • Available in 120" wide (3.04m)
  • Elastomeric thin film, perfect for compaction
  • Not affected by low humidity, always stays soft with no cracking
  • Can be heat seamed to custom shapes reducing labor costs
  • Fewer pleats necessary, conforming to autoclave pressures
    *Sold by the yard
UnitEA
HazardousNo
OversizeYes
Weight0.050 kg
Manufacturer
Manufacturer P/N
GTIN
Core ChargeYes (add to cart to see price)
110V deviceYes